Metoda EFT- czym jest tapping?

Twórca metody, Gary Craig, poszukiwał skutecznego sposobu na problemy emocjonalne. Odkrył technikę opracowaną przez Rogera Callahana, łączącą m.in. wiedzę na temat meridianów i Neurolingwistycznego Programowania.
Jej sednem było założenie, które zupełnie zmieniło oblicze zachodniej, freudowskiej psychoterapii: „Przyczyną wszelkich negatywnych emocji (lub problemów zdrowotnych o podłożu emocjonalnym) jest zakłócenie układu energetycznego naszego ciała”. Nie trzeba zatem latami analizować przeszłości, leżąc na kozetce u psychoanalityka. Co więcej klasyczna psychoanaliza nie transformuje problemu. Możemy spędzić lata u psychoanalityka wywlekając najcięższe traumy i pogrążając się coraz bardziej w otchłani traum, jednak samo ujawnienie problemu niestety go nie rozwiązuje. Trzeba przejść przez proces transformacji negatywnego przekonania (opartego na negatywnym doświadczeniu) przez akceptację swoich uczuć i ukochanie w nich siebie samego, a następnie przemienić negatywny wzór w pozytywny. Jest to głęboki i potężny proces.

O tym jak nasze przekonania wpływają na nasze życie można przeczytać tutaj

Nasze przekonania (wzory) powodują zmianę naszego życia.

Każda przeżyta trauma zostawia w naszym układzie odcisk. Donald Van Howten nazywa takie miejsca odciskami życia. W buddyzmie te odciski nazywane są Sankharami.  Odciski stanowią pewnego rodzaju kotwice podświadomości. Nasza podświadomość potrzebuje mocnych kotwic. Sama z siebie nigdy nie rozróżnia, czy dana kotwica jest dobra czy zła, czy mamy z jej powodu korzyści czy problemy. Dzięki tym kotwicom tworzy programy podświadomości, którymi nieświadomie kierujemy się w życiu. Ci, którzy kiedykolwiek próbowali sami zmienić te programy wiedzą, jak trudne to wyzwanie. Jego trudność jest właśnie spowodowana głębokim zakotwiczeniem. Dlatego często, aby zadziałała afirmacja potrzeba tą powtórzyć kilkaset razy, a i tak skuteczność może być różna. Do pełnego procesu należy przeprogramować wzorce podświadomości. Pomaga w tym technika EFT, która przywraca równowagę w aspekcie konkretnego zdarzenia i programów.

EFT (Emotional Freedom Techniqu) inaczej Tapping czyli Opukiwanie. W języku polskim metoda ta jest nazywana Techniką Emocjonalnej Wolności. Jest to jeden z alternatywnych sposobów leczenia bólu fizycznego i stresu emocjonalnego.

EFT to metoda, która pozwala uwolnić się od:

– problemów w codziennym życiu, pracy, związkach, relacjach z innymi ludźmi i samym sobą, życiu seksualnym;

–  problemów zdrowotnych o podłożu psycho-somatycznym

– od negatywnych przekonań na swój temat, które:

 • nie pozwalają Ci dobrze zarabiać,
 • mieć dobrej pracy, czy dobrze prosperującej firmy,
 • być w dobrym związku,
 • mieć poczucie własnej wartości w różnych dziedzinach życia

– różnego rodzaju chorób i przykrych dolegliwości fizycznych

– nieprzyjemnych emocji: lęków, fobii, gniewu, uzależnień, depresji, niepokoju

– od przykrych myśli, które odbierają Ci spokój, zmartwień i lęków od przyszłość

– wspomnień, które nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować w obecnej chwili

-negatywnych wzorców podświadomości

Jak działa EFT?

Metoda polega na opukiwaniu palcami odpowiednich punktów na twarzy, ciele, dłoniach i równoczesnym skupianiu myśli na problemie, od którego chcemy się uwolnić. Podobnie jak akupunktura , EFT koncentruje się na punktach południkowych – lub punktach energetycznych – aby przywrócić równowagę twojemu ciału. Uważa się, że przywrócenie równowagi energetycznej może złagodzić objawy, które mogły być spowodowane przez negatywne doświadczenie lub emocje.

W medycynie chińskiej punkty używane przez EFT są uważane za obszary, w których przepływa energia przez ciało. Te ścieżki pomagają zrównoważyć przepływ energii, aby zachować zdrowie. Każda nierównowaga może wpływać na zakłócenia w naszym zdrowiu.

Akupunktura wykorzystuje igły do wywierania nacisku na te punkty energetyczne. EFT wykorzystuje dotykanie opuszkiem palca, aby wywierać nacisk.

Opukiwanie stosowane w EFT pomaga uzyskać dostęp do energii twojego ciała i wysyłać sygnały do ​​części mózgu, która kontroluje stres . 

Jak to możliwe?

W naszym ciele znajduje się kilka układów pełniących różne funkcje.
Oprócz znanych nam układów takich jak nerwowy, oddechowy, limfatyczny, hormonalny, krwionośny znajduje się także układ, przez który płynie nasza życiowa energia jest to układ meridianowy.
Meridiany to kanały energetyczne, które oplatają nasze całe ciało, docierając do każdego narządu i każdej komórki.
Mechaniczne opukiwanie zakończeń meridianów powoduje poruszenie płynącej w nich energii i przywrócenie jej równowagi.

Co ma wspólnego energia z emocjami?

Emocje są energią. Myśli same w sobie nie są dobre ani złe,  tak naprawdę stają się naszą „udręką”, kiedy wywołują w nas nieprzyjemne emocje.
Jeśli chcemy uporządkować nasze emocje czyli tak naprawdę uporządkować energię, która przez nas przepływa, to wystarczy, że skupimy nasz umysł na problemie, wskazując mu, w związku z jaką sytuacją, myślą, wydarzeniem, wspomnieniem wiążą się nasze nieprzyjemne emocje i opukamy punkty meridianowe odpowiedzialne za emocje.
Opukiwanie „udrażnia” nasze kanały energetyczne, uwalniając nas trwale od nieprzyjemnych emocji, wspomnień, myśli, przekonań, obrazów.

Oto jak działa podstawowa sekwencja:

 • Zidentyfikuj problem, na którym chcesz się skoncentrować. Może to być ogólny niepokój lub specyficzna sytuacja lub problem.
 • Rozważ problem lub sytuację. Co teraz o tym sądzisz? Oceń poziom intensywności swojego lęku lub braku komfortu, przy czym zero oznacza najniższy poziom lęku, a dziesięć najwyższy.
 • Skomponuj treść oświadczenia. W oświadczeniu dotyczącym należy określić problem, z którym chcesz się uporać, a następnie bezwarunkowo zaakceptować siebie jako osobę, która ma ten problem.

Przykładowo:

„Chociaż odczuwam ten niepokój, głęboko i całkowicie się akceptuję”.
„Chociaż niepokoi mnie mój wywiad, głęboko i całkowicie się akceptuję”.
„Chociaż odczuwam ten niepokój związany z moją sytuacją finansową, głęboko i całkowicie się akceptuję”.
„Mimo że wpadam w panikę, gdy myślę o ______, głęboko i całkowicie się akceptuję. „
„ Martwię się, jak podejść do mojego szefa, ale głęboko i całkowicie się akceptuję ”.
„Chociaż mam problemy z oddychaniem, głęboko i całkowicie się akceptuję.”

W metodzie EFT stymulujemy zakończenia głównych meridian. Szybko zapamiętasz te kilkanaście punktów, ponieważ opukujemy je z góry na dół, to znaczy od czubka głowy, przez punkty na twarzy i tułowiu a kończymy opukując punkty na dłoni.

Przygotuj się, aby rozpocząć opukiwanie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć właściwą technikę.

 • Powinieneś wywierać silny, ale delikatny nacisk, jakbyś bębnił w bok biurka lub testował melon pod kątem dojrzałości.
 • Możesz użyć wszystkich czterech palców lub tylko dwóch pierwszych (palca wskazującego i środkowego). Zazwyczaj używa się czterech palców na czubku głowy, obojczyku, pod pachą… szerszych obszarach. Na wrażliwych obszarach, takich jak okolice oczu, możesz użyć tylko dwóch.
 • Stuknij opuszkami palców, a nie paznokciami. Dźwięk będzie tępy i łagodny.
 • Kolejność stukania rozpoczyna się u góry i działa w dół. Możesz zakończyć, wracając do czubka głowy, aby zakończyć pętlę.

Podstawowe punkty 

 • Szczyt głowy. Punkt ten jest z reguły punktem kończącym tzw. rundkę, jednak z uwagi na jego umiejscowienie względem pozostałych punktów, zostaje wymieniony jako pierwszy.
 • Początek brwi przy nosie
 • Bok oka na zewnątrz
 • Pod okiem. Jest to punkt znajdujący się przy nasadzie nosa w miejscu gdzie zaczyna się brew.
 • Pod nosem. Punkt ten jest dokładnie po środku zagłębienia pod nosem.
 • Broda. Punkt ten umiejscowiony jest na środku, w poziomej bruździe.
 • Obojczyk.Punkt ten jest w zagłębieniu, gdzie łączy się obojczyk z pierwszym żebrem ok. 1,5 cm pod końcem przyśrodkowym obojczyka.
 • Pod pachą.Punkt ten znajduje się na wysokości sutka u mężczyzn, u kobiet natomiast z uwagi na budowę ich piersi znajduje się go odmierzając ok. 7 do 10 cm pod pachą.
 • Punkt karate, jest na zewnętrznej krawędzi dłoni, 1,5 cm poniżej małego palca w zmarszczce dłoni.
Dodatkowe punkty (na początku skoncentruj się na podstawowych)
 • Klatka piersiowa
 • Nadgarstek wewnętrzny
 • Kciuk
 • Palec wskazujący
 • Palec środkowy
 • Mały palec
 • Punkt gamy, znajduje się na wierzchu dłoni pomiędzy małym palcem a serdecznym. 

Wykonanie konfiguracji.

Ustawienie, to początek całej „zabawy”. Jest to proces, w którym definiujemy nasz problem, z którym chcemy pracować.

Możemy to robić podczas opukiwania punktu karate, lub najpierw opisać sytuację, nazwać emocje, a potem sformułować jedno zdanie opisujące całe zdarzenie wraz z towarzyszącymi emocjami i wówczas zacząć opukiwać punkt karate powtarzając:

Mimo że, ………..(tu wstawiamy nasze zdanie)….. to w pełni kocham, szanuję i akceptuję siebie.

To co jest treścią naszego zdania jest wykorzystywane podczas opukiwania punktów podczas rundki. Jeżeli zdanie jest krótkie, powtarzamy to zadnie podczas opukiwania każdego z punktów, natomiast jeśli jest długie, powtarzamy po kolei jego poszczególne fragmenty, opukując kolejne punkty.

To zdanie, lub jego fragmenty to tzwprzypominacze.

W trakcie opukiwania i powtarzania przypominacza, należy obserwować co dzieje się z naszymi emocjami, co czujemy, czy i jeżeli tak, to jak zmienia się nasz stosunek emocjonalny do opukiwanego problemu.

Obserwujemy również sygnały idące z naszego ciała. Czy pojawiają się bądź schodzą z niego napięcia mięśniowe lub inne dolegliwości bólowe, jeśli takowe występują.

Podczas ustawienia staramy się określić wielkość naszych emocji względem jakiejś wybranej przez nas skali: np. od 0 do 10, lub od 0 do 100.

Z każdą kolejną rundką obserwujemy co się dzieje z naszymi emocjami, gdzie w danym momencie znajduję się na naszej skali, względem tego co było na początku.

Procedurę EFT jest zakończona w momencie gdy emocje zejdą na naszej skali do O. Tak długo jak to nie nastąpi powtarzamy rundy.

Procedura 9-gamowa.

Jest to procedura, która służy uruchomieniu i pobudzeniu neuronów w obu półkulach mózgowych, tak aby możliwie w równym stopniu zaangażować obie strony mózgu.

Aktywizacja ta, powoduje, że proces związany z likwidacją danego problemu przebiega szybciej i działa na więcej miejsc w mózgu które są z nim związane.

Kolejne kroki:

W ciągu całego procesu opukujemy punkt gamy.

  1. Powtórz przypominacz mając otwarte oczy.
  2. Powtórz przypominacz mając zamknięte oczy.
  3. Powtórz przypominacz patrząc ostro na dół w lewą stronę
  4. Powtórz przypominacz patrząc ostro na dół w prawą stronę
  5. Powtórz przypominacz zataczając oczyma koło w jedną stronę, bez poruszania głową
  6. Powtórz przypominacz zataczając oczyma koło w drugą stronę, bez poruszania głową
  7. Kontynuuj opukiwanie punktu gama i zanuć dowolną melodię (np. niech mi gwiazdka pomyślności…)
  8. Kontynuuj opukiwanie punktu gama policz od 10 do 0 a potem od 0 do 10
  9. Kontynuuj opukiwanie punktu gama i ponownie zanuć dowolną melodię (np. niech mi gwiazdka pomyślności…)

Jak się opukiwać.

W przypadku punktów na twarzy i palcach. robimy to za pomocą dwóch palców, np. wskazującego i środkowego. Daje nam to więcej pewności że trafiamy we właściwe miejsce. W przypadku punktu obojczykowego, pod pachą i na czubku głowy, możemy to robić wszystkimi palcami złożonymi razem.

Punkty karate i gamy, opukujemy trzema palcami. W tym przypadku również mamy więcej pewności że trafimy we właściwe miejsce.

Ilość uderzeń w dany punkt powinna być min. w granicach od 5 do 10.

To nie ma znaczenia po której stronie ciała opukujemy punkty, są one bowiem zlokalizowane symetrycznie, możemy też opukiwać punkty po obu stronach lewej i prawej na raz.

Zwyczajowo zaczynamy od punktu nad brwią i idąc najpierw kolejno w dół kończymy na głowie.

 Potem opukujemy punkty na palcach dłoni. Tu również nie ma znaczenia którą dłoń wybierzemy do opukiwania, a palcami której będziemy się opukiwać.

Więcej na temat pracy z traumami na poziomie ciała znajdziesz tutaj

ZABIEGI

Jak długo muszę się opukiwać, aby rozwiązać jakiś problem?

W wielu przypadkach wystarczy kilkanaście minut, aby uwolnić się od problemu. Niekiedy potrzeba więcej czasu – jeśli problem nad którym pracujesz jest złożony i ma wiele „aspektów”. Tak czy inaczej, po każdym zastosowaniu EFT poczujesz prawdopodobnie poprawę samopoczucia, ponieważ Twój system energetyczny zostanie oczyszczony z blokad emocjonalnych.

Często nie jest łatwo, samemu stawić czoła wielu negatywnym wzorom. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, napisz to nas qualitylife.pl@gmail.com

Autor

ANILA POPŁAWSKA