Zabiegi Pracy ze Świadomością Ciała i łagodna osteopatia

Zabiegi: Praca ze Świadomością Ciała i łagodna osteopatia

Ciało ma doskonałą pamięć. Często lepiej od nas pamięta trudne doświadczenia, także te wyparte. Przez lata magazynuje wspomnienia i emocje. Im bardziej intensywne wydarzenie, tym silniejszy ślad w pamięci błon powięziowych, w mięśniach, tkankach itd.

Pomyśl… gdy się stresujesz, stresuje się nie tylko Twój umysł, napinają się mięśnie karku, żuchwy, pocą się dłonie, szybciej bije serce. Czasem gdy doświadczamy bardzo silnych, wręcz traumatycznych wydarzeń trudno nam im sprostać bezpośrednio w tym momencie. Jednak taki szok jest zapamiętywany w tkankach. Gdy odsuwamy zmierzenie się z emocjami, ciało bierze to na siebie. Potem może przypominać o tym przez bóle głowy, bruksizm, problemy układu nerwowego, mięśniowego a nawet kostno-stawowego. Ślady emocjonalne w ciele nazywane są Sankarami, Odciskami Życia. Nieuwolnione mogą powodować wiele dolegliwości, także poważne, a nawet śmiertelne choroby… Istnieje wiele możliwości uwalniania Sankar. Należą do nich: medytacje, medytacje dynamiczne, masaże, ćwiczenia fizyczne i oddechowe, taniec terapeutyczny i wiele, wiele innych. Istnieją także terapie ściśle dedykowane pracy z zamrożonymi w ciele emocjami, są nimi: Terapia Czaszkowo-Krzyżowa, Polarity oraz Life Impressions (tłum. Odciski Życia). Każda z nich ma swoje źródło w Ajurwedzie, najstarszej wiedzy o zdrowiu i harmonii w ciele człowieka.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – inaczej zwana craniosacralną to delikatna, nieinwazyjna  terapia wywodząca się z osteopatii. Za ojców tej terapii uważa się amerykańskich lekarzy osteopatów: Williama Sutherland’a, Franklina Sills’a i Johna Upledger’a. Terapia polega na pracy z ciałem pacjenta, gdzie za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek a także kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego. Według dr Sutherland’a system ten obejmuje:

 1. fluktuację płynu mózgowo-rdzeniowego
 2. ruchomość ośrodkowego układu nerwowego
 3. wzajemne napięcia układu oponowego
 4. ruchomość kości czaszki
 5. ruch kości krzyżowej

Terapeuta wsłuchuje się w rytm czaszkowy, niezależny rytm w naszym ciele poza oddechem płucnym i pulsem. Jest on bardzo charakterystyczny, odbiera się go jako przypływ i odpływ, podobnie jak fale morza. Ma on swoją jakość, moc i amplitudę. Terapeuta sprawdza gdzie w naszym ciele występują zaburzenia rytmu czaszkowego i uwalnia je stosując konkretne układy terapeutyczne.

Według podejścia biodynamicznego w płynie mózgowo-rdzeniowym zapisany jest nasz wzorzec zdrowia. Jeśli chorujemy, jesteśmy zestresowani, nieregularnie śpimy i źle się odżywiamy nasz organizm nie może dotrzeć do tego wzorca. Za pomocą terapii czaszkowej możemy go ponownie odtworzyć, co często ułatwia samoregulację naszego ciała. Istotą terapii jest nadanie impulsu do samouzdrowienia i powrotu do naturalnej homeostazy.

Polarity to specjalny leczniczy masaż i jednocześnie rodzaj bioterapii. Polarity wyrównuje energię w ciele, wzmacnia je, dzięki czemu ma ono zdolność do regulacji swoich czynności fizjologicznych, relaksuje i dodaje siły życiowej. Jest to masaż biegunowy, polarny to także zabieg ayurvedyjski łączący nakładanie rąk, działanie na punkty witalne i delikatne masowanie. Terapia Polarity oparta jest o wiedzę z zakresu polaryzacji ludzkiego ciała.
Za twórcę terapii Polarity można uznać doktora Stone’a, on jednak oparł tę wiedzę o starożytną naukę. Zabieg polega na zastosowaniu odpowiednich technik manipulacji i ucisku na całym ciele bez konieczności zdejmowania ubrania w celu pozbycia się nieprawidłowości i blokad znajdujących się w różnych miejscach ciała i zrównoważenia energii życiowej. Delikatność dotyku powoduje, że zabieg jest głęboko relaksujący, co sprzyja samoregulacji i regeneracji organizmu. U podstaw tej metody leży założenie, że prawa rządzące Wszechświatem są jedne i te same dla wszystkiego co w nim istnieje, również dla człowieka. Takim prawem jest prawo biegunowości (polarności) w ruchu energii, określające, że energia płynie w kierunku od obszaru pozytywnego (+) – górna część ciała, poprzez neutralny (0) – przepona, do negatywnego (-) – dolna część ciała. Oznacza to, że przepływ energii życiowej w ciele, w komórkach i tkankach jest przyporządkowany naturalnym prawom energii Wszechświata. Energia ta ma swoje źródło i pole, w którym odbywa się ten ruch zgodnie z prawami pulsacji i biegunowości, tworząc wzorzec bezprzewodowej anatomii człowieka. Nierównowaga w przepływie energii poprzez części naszego ciała ma swoje odbicie w zależnościach powięzi, mięśni i organów ciała (tworząc strukturę mięśniowo-szkieletową). Terapeuta, stosując odpowiednie techniki terapeutyczne, dopasowane indywidualnie do potrzeb każdego klienta, umożliwia rozluźnienie blokad i usprawnia przepływ energii we wzorcu. Powoduje to ogólną poprawę zdrowia. Zabieg Polarity jest relaksujący i bezbolesny. To mieszanka masażu i biernej rekreacji ruchowej. Podobnie masaż wibracyjny i metamorficzny pochodzą ze źródeł ayurvedy i są bardzo wysublimowanymi, fachowymi technikami masażu.

Life Impressions jest to forma łagodnej osteopatii. Terapeuta pracuje się z konkretnym symptomem poprzez pracę z całym ciałem, traktując je jako jedną całość – “płynną świadomość” posiadającą nieskończoną mądrość. Ciało ludzkie jest bardzo inteligentne, dostosowując się do warunków i szukając najoptymalniejszej dla niego struktury. Używając metody Life Impressions, dajemy sobie i innym możliwość przepracowania zapisanych wzorców i schematów oraz lepszego, pełniejszego funkcjonowania.
Ta unikalna metoda powstała w oparciu o medycynę ajurwedyjską, terapię czaszkowo-krzyżową, polarity, metodę Feldenkraisa i osteopatię.

Wszystkie wyżej wymienione metody mają wspólne pochodzenie oraz sposób podejścia do choroby, jako zaburzenia równowagi. W każdej terapeuta jedynie wspomaga proces uzdrawiania przy naturalnym i samoistnym powrocie pacjenta do zdrowia. Jest świadkiem i poprzez nieoceniającą obecność pozwala pacjentowi samemu dotrzeć do własnej matrycy zdrowia.Należy pamiętać, że są to terapie komplementarne do innych form leczenia. Nie zastąpią one medycyny konwencjonalnej, podawania leków czy leczenia operacyjnego, ale doskonale je uzupełniają.

Szczególne wskazania do terapii:

 • dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych
 • choroby autoimmunologiczne
 • zaburzenia równowagi
 • bóle głowy i migreny
 • chroniczne zmęczenie
 • nerwobóle
 • stany pourazowe (złamania, skręcenia, zwichnięcia)
 • zaburzenia snu
 • zaburzenia nastroju i przemęczenie
 • obniżenie odporności
 • nerwice
 • autyzm
 • zaburzenia koncentracji
 • stany depresyjne po traumach fizycznych i emocjonalnych

Jakie są przeciwwskazania do terapii?

 • stany wymagające interwencji medycznej (np. zatrucia, gorączka, krwawienia, duszność, złamania, stany zagrożenia życia),
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze,
 • zaawansowana choroba wieńcowa,
 • pierwszy trymestr ciąży, ciąża zagrożona (in vitro, liczne poronienia),
 • aktywne fazy chorób psychicznych,
 • wodogłowie, wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, tętniak mózgu

Jak wygląda zabieg terapii Czaszkowo-Krzyżowej, Polarity oraz Life Impressions?

Zabiegi odbywają się w atmosferze komfortu i bezpieczeństwa. Podczas zabiegu klient jest w ubraniu, często przykryty kocem. Nie powinien mieć na sobie biżuterii, spinek we włosach i dużej ilości makijażu. Zabieg trwa ok 1.5 h. Podczas sesji terapeutycznych większość pacjentów zasypia lub zapada w stan głębokiego relaksu. Część osób na bieżąco relacjonuje wrażenia: przechodzące prądy ciepła, zimna, mrowienie, ucisk wewnątrz czaszki, szumy, ruchy kości, ciągnięcie skóry itp.,  – co świadczy o uwolnieniach emocjonalnych. Wszyscy zaraz po zabiegu odczuwają pewne zmiany w swoim stanie, jeśli nie całkowitą poprawę (np. brak bólu), to przynajmniej uczucie odprężenia, rozleniwienia i zrelaksowania. Po zabiegu klient może czuć się ospały. Należy zapewnić sobie odpowiedni czas na wrócenie do rytmu dnia. Zwyczajowo przyjmuje się, że do 48 godzin po sesji mogą zachodzić w ciele pewne procesy i warto zwrócić na siebie szczególną uwagę.

Specjalistyczne Zabiegi Ajurwedyjskie

Masaże stanowią jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zaliczają się do najstarszej sztuki medycznej… (czytaj więcej)