Terapia czaszkowo-krzyżowa

Zabiegi: Praca ze Świadomością Ciała i łagodna osteopatia.

Ciało ma doskonałą pamięć. Często lepiej od nas pamięta trudne doświadczenia, także te wyparte. Przez lata magazynuje wspomnienia i emocje. Im bardziej intensywne wydarzenie, tym silniejszy ślad w pamięci błon powięziowych, w mięśniach, tkankach itd.

Pomyśl… gdy się stresujesz, stresuje się nie tylko Twój umysł, napinają się mięśnie karku, żuchwy, pocą się dłonie, szybciej bije serce. Czasem gdy doświadczamy bardzo silnych, wręcz traumatycznych wydarzeń trudno nam im sprostać bezpośrednio w tym momencie. Jednak taki szok jest zapamiętywany w tkankach. Gdy odsuwamy zmierzenie się z emocjami, ciało bierze to na siebie. Potem może przypominać o tym przez bóle głowy, bruksizm, problemy układu nerwowego, mięśniowego a nawet kostno-stawowego. Ślady emocjonalne w ciele nazywane są Sankarami, Odciskami Życia. Nieuwolnione mogą powodować wiele dolegliwości, także poważne, a nawet śmiertelne choroby… Istnieje wiele możliwości uwalniania Sankar. Należą do nich: medytacje, medytacje dynamiczne, masaże, ćwiczenia fizyczne i oddechowe, taniec terapeutyczny i wiele, wiele innych. Istnieją także terapie ściśle dedykowane pracy z zamrożonymi w ciele emocjami, są nimi: Terapia Czaszkowo-Krzyżowa, Polarity oraz Life Impressions (tłum. Odciski Życia). Każda z nich ma swoje źródło w Ajurwedzie, najstarszej wiedzy o zdrowiu i harmonii w ciele człowieka.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – inaczej zwana craniosacralną to delikatna, nieinwazyjna  terapia wywodząca się z osteopatii. Za ojców tej terapii uważa się amerykańskich lekarzy osteopatów: Williama Sutherland’a, Franklina Sills’a i Johna Upledger’a. Terapia polega na pracy z ciałem pacjenta, gdzie za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek a także kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego. Według dr Sutherland’a system ten obejmuje:

  1. fluktuację płynu mózgowo-rdzeniowego
  2. ruchomość ośrodkowego układu nerwowego
  3. wzajemne napięcia układu oponowego
  4. ruchomość kości czaszki
  5. ruch kości krzyżowej

Terapeuta wsłuchuje się w rytm czaszkowy, niezależny rytm w naszym ciele poza oddechem płucnym i pulsem. Jest on bardzo charakterystyczny, odbiera się go jako przypływ i odpływ, podobnie jak fale morza. Ma on swoją jakość, moc i amplitudę. Terapeuta sprawdza gdzie w naszym ciele występują zaburzenia rytmu czaszkowego i uwalnia je stosując konkretne układy terapeutyczne.

Według podejścia biodynamicznego w płynie mózgowo-rdzeniowym zapisany jest nasz wzorzec zdrowia. Jeśli chorujemy, jesteśmy zestresowani, nieregularnie śpimy i źle się odżywiamy nasz organizm nie może dotrzeć do tego wzorca. Za pomocą terapii czaszkowej możemy go ponownie odtworzyć, co często ułatwia samoregulację naszego ciała. Istotą terapii jest nadanie impulsu do samouzdrowienia i powrotu do naturalnej homeostazy.

Jak wygląda zabieg terapii Czaszkowo-Krzyżowej, Polarity oraz Life Impressions?

Zabiegi odbywają się w atmosferze komfortu i bezpieczeństwa. Podczas zabiegu klient jest w ubraniu, często przykryty kocem. Nie powinien mieć na sobie biżuterii, spinek we włosach i dużej ilości makijażu. Zabieg trwa ok 1.5 h. Podczas sesji terapeutycznych większość pacjentów zasypia lub zapada w stan głębokiego relaksu. Część osób na bieżąco relacjonuje wrażenia: przechodzące prądy ciepła, zimna, mrowienie, ucisk wewnątrz czaszki, szumy, ruchy kości, ciągnięcie skóry itp.,  – co świadczy o uwolnieniach emocjonalnych. Wszyscy zaraz po zabiegu odczuwają pewne zmiany w swoim stanie, jeśli nie całkowitą poprawę (np. brak bólu), to przynajmniej uczucie odprężenia, rozleniwienia i zrelaksowania. Po zabiegu klient może czuć się ospały. Należy zapewnić sobie odpowiedni czas na wrócenie do rytmu dnia. Zwyczajowo przyjmuje się, że do 48 godzin po sesji mogą zachodzić w ciele pewne procesy i warto zwrócić na siebie szczególną uwagę.