AYURVEDA – wstęp

AYURVEDA to „wiedza życia”, bądź „sztuka życia”. Jest to sanskrycki termin, gdzie „ayus” znaczy życie, a „veda” – wiedzę, mądrość. Jako, że „życie” jest synonimem „zdrowia”, Ayurveda jest wiedzą o zdrowiu. Można pięknie wyjaśniać termin Ayurveda jako „wiedza o zdrowym życiu”, co oddaje i nazwę i treść wykładanego przedmiotu, w istocie indoeuropejskiej medycyny tradycyjnej (IMT).

Ayurveda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii, z przed ponad pięciu-sześciu tysięcy lat. Ayurveda znana i praktykowana była w czasach życia Mistrza Kryszny, a wiadomo, że tak zwana Kali Juga (Epoka Bogini) rozpoczęła się w 3102r. p.e.ch. (przed erą chrześcijańską), po wniebowstąpieniu Pasterza Dusz, Proroka i Awatara jakim jest Pan Kryszna.

Ayurveda to system holistycznej medycyny naturalnej dany ludzkości przez Anioły, Bogów (Dewy), ale w praktyce oparty na sprawdzonych przez tysiąclecia recepturach i metodach skutecznej terapii. Ayurvedyjska wiedza medyczna ujmuje człowieka holistycznie i dotyczy każdego aspektu ludzkiego życia, koncentrując się na zapobieganiu chorobie, a gdy do niej dojdzie, usuwaniu jej źródła, a nie tylko jej objawów. Zgodnie z ayurvedyjską definicją zdrowia, pełne zdrowie nie opiera się jedynie na braku wyraźnych symptomów chorobowych, lecz stanowi stan absolutnie dobrego samopoczucia w całej swojej istocie. Medycyna ayurvedyjska nie zajmuje się pojedynczym organem, lecz traktuje ciało, umysł i duszę jako całość. Jej istotą jest pełne wyzdrowienie, a nie tymczasowa ulga.

Ayurveda to medyczna i metafizyczna życiowa wiedza o uzdrawianiu, indoeuropejska matka wszelkiej sztuki leczenia i jednocześnie filozofia sztuki życia, której istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, umysłu i ducha. Jest to system uzdrowicielski zajmujący się naturą, celem i sensem ludzkiego życia. Obejmuje metafizykę i fizykę, zdrowie i chorobę, szczęście i smutek. W wedyjskiej wiedzy celem życia jest samopoznanie lub samospełnienie tj. realizacja boskiej świadomości i wyrażanie tej boskości w codziennym życiu.

Aby dobrze opanować sztukę Ayurvedy dobrze jest praktykować shiva – icką sztukę uprawiania ogrodów, hodowlę roślin leczniczych, żyć wśród roślin i hodować węże (żmije).

czytaj dalej: TRIDOSHA: VATA – PITTA – KAPHA