Lecznicze i pielęgnacyjne Zabiegi Ajurwedyjskie na poszczególne części ciała

Masaże stanowią jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zaliczają się do najstarszej sztuki medycznej. Masaż ajurwedyjski pełni wiele funkcji poprzez wpływ, jaki wywiera na poszczególne układy naszego organizmu. Działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Istota masażu ajurwedyjskiego wiąże się z ruchem energii w ciele. Jest to subtelne połączenie masażu klasycznego i akupresury. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis, to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia. Przez właściwą równowagę wszystkich energii ciała można zapobiegać chorobom i przywracać zdrowie choremu organizmowi. Wykonanie zabiegu jest możliwe po wcześniejszej konsultacji ajurwedyjskiej.

Lecznicze i pielęgnacyjne Zabiegi Ajurwedyjskie na poszczególne części ciała:

Karnapoorana – zabieg na uszy

Przed i po zabiegu terapeuta wykonuje masaż okolicy uszu, twarzy i głowy. Następnie wlewa oleje lecznicze do uszu.  Zabieg działa leczniczo w przypadku problemów z uszami, takimi jak: głuchota, dzwonienie w uszach, a także w przypadku bólów i zawrotów głowy oraz chorób zębów i dziąseł.

Podczas tego zabiegu indywidualnie dobrane ziołowe oleje lecznicze nalewane są  do przestrzeni powstałej wewnątrz murku, wykonanego ze specjalnego ciasta, usytuowanego w dolnej części pleców. Następnie wykonywany jest delikatny masaż dolnej części placów.

Kativasti- zabieg na dolna część pleców

Kativasti stosowane jest w przypadku bólów pleców, w celu oczyszczenia krwi, pomaga również wzmocnić mięśnie i tkankę łączną. Podczas tego zabiegu indywidualnie dobrane ziołowe oleje lecznicze nalewane są  do przestrzeni powstałej wewnątrz murku, wykonanego ze specjalnego ciasta, usytuowanego w dolnej części pleców. Następnie wykonywany jest delikatny masaż dolnej części pleców.

Netravasti- zabieg na oczy

W przypadku tego zabiegu murek, wykonany ze specjalnego ciasta, otacza jedno lub oboje oczu. Dobrane przez terapeutę ajurwedyjskiego olejki ziołowe nalewane są na oczy. Zabieg stosowany jest w przypadku suchości i napięcia oczu oraz innych problemów związanych z oczami.

Urovasti- zabieg na klatkę piersiową

Zabieg działa leczniczo w przypadku chorób związanych z klatką piersiową, takich jak astma, chroniczne problemy z oddychaniem i choroby serca.

Zabieg ten dedykowany jest klatce piersiowej. Indywidualnie dobrane ziołowe oleje lecznicze wlewane są do wnętrza ograniczonego murkiem ze specjalnego ciasta, znajdującego się na klatce piersiowej. Pozostawia się je tam przez kilka- kilkanaście minut. Następnie wykonywany jest delikatny masaż klatki piersiowej.

Nasya- zabieg na nos i zatoki

Jest to zabieg, który rozpoczyna się masażem twarzy, karku i ramion. Po tym następuje zakrapianie do nosa olejowego preparatu ziołowego.

Zabieg odblokowuje zatoki przynosowe, usuwa toksyny z układu oddechowego i pomaga w zwalczaniu chronicznych bólów głowy. Często wykonywany jako element Panchakarmy.

Shirobhyanga-  masaż głowy

Shirobhyanga jest to intensywny masaż głowy (cała czaszka, kark i twarz) za pomocą specjalnych ajurwedyjskich olejów. 

Masaż pomaga pozbyć się stresu, napięcia, niepokoju i zmęczenia. Zapewnia zdrowy, głęboki sen, poprawia wzrok i pomaga w koncentracji. Wpływa również korzystnie na włosy wzmacniając je.

Mukhabhyanga- zabieg na twarz

Mukhabhyanga jest to masaż twarzy wykonany z użyciem oleju ziołowego wraz z olejkami eterycznymi, dzięki którym poprawia się krążenie krwi, uelastycznia skórę, dotlenia mięśnie oraz redukuje zmarszczki.

Padabhyanga- masaż stóp i łydek

Padabhyangę stosujemy w zarówno w celach prewencyjnych, jak i terapeutycznych. Zabieg wycisza umysł, poprawia wzrok i słuch oraz krążenie obwodowe. Padabhyanga jest to ajurwedyjski masaż stóp, łydek i kolan za pomocą specjalnych olejów leczniczych. Na stopach skupiają się nerwy wielu organów i dlatego są one bardzo ważną częścią ciała. Podczas zabiegu uciskane są wszystkie ważne punkty umiejscowione na stopach. Skutkuje to osiągnięciem stanu zupełnego odprężenia.