Poprawa Życia w 5 minut

Poprawa Życia w 5 minut

Lista pomysłów jak mając mniej niż 5 wolnych minut dziennie zrobić coś pozytywnego dla siebie, coś co będzie rozwijać i poprawiać jakość życia:

 1. Wypij szklankę wody – poświęć na to min 3 minuty, delektuj się smakiem, skoncentruj się na czynności picia, poczuj to. Niby nic, ale daje niesamowitą poprawę stanu psychicznego, a do tego większość ludzi pije za mało, a woda jest zdrowa ( co do tego jaka woda najlepsza rozwodzić się nie będę) . Jak nie lubisz wody -może być świeży sok.
 2. Naucz się języka obcego – ale numer, w mniej niż 5 minut?! Oczywiście, pod warunkiem że znajdziesz te 3-5min codziennie: ucz się jednego słówka lub zwrotu dziennie, ale nie zmuszaj się aby je zapamiętać od razu, powtórz je następnego dnia z nowym słówkiem, a kolejnego dołóż następne, tak więc masz 3 słówka na 3-5 minut -to tak wiele? Po roku umiesz ponad 300 słów, a przecież możesz uczyć się całych zdań – co polecam. Przy kompie możliwości masz jeszcze większe:)
 3. Ucz się czegoś innego – szkicowania, gry w szachy, matematyki… To ty wiesz czego potrzebujesz, aby lepiej ci się żyło – korzystanie z kompa, youtube (świetne kursy w kilkuminutowych filmikach), itd bardzo wskazane, ale nie niezbędne.
 4. Poćwicz oczy – zrób kilka jak największych “kółek” bez poruszania głową(na początku trudno o płynność), potem góra – dół kilka razy, potem prawo-lewo, następnie po przekątnej. Mrugnij kilka razy, wystaw palec przed twarz, poruszaj nim trochę wodząc oczami, a następnie ustaw w wygodnej odległości i patrz na przemian na palec i w dal, potem znów kilka kółek – ja dzięki tym prostym ćwiczeniom zmniejszyłam wręcz wadę wzroku mimo pracy przy komputerze:)
 5. Poćwicz przez 5 minut – nie licz na cud – mistrzem świata nie zostaniesz, ale zdążysz wyprostować i rozciągnąć kręgosłup, przypomnieć mięśniom, że do czegoś służą, pięciominutowe przysiady, bieg w miejscu, Powitanie Słońca lub brzuszki, to niezły wysiłek:)
 6. Posłuchaj piosenki, która wprowadza Cię w dobry nastrój
 7. Popatrz na obraz, który poprawia Ci humor
 8. Popatrz na zieleń, na niebo, lub po prostu w dal…
 9. Pomyśl o tym, Kim Jesteś, czym jest życie, Bóg, szczęście i inne tajemnice…
 10. Przeczytaj piękny wiersz lub opowiadanie – jak się uprzesz, to możesz czytać jakąś książkę po 5 minut dziennie – trochę to zajmie, ale w końcu lepiej przeczytać coś wolno niż wcale, oczywiście możesz słuchać czegoś nagranego na mp3, czy jak tam lubisz:)
 11. Zapal świeczkę, popatrz w ogień i spróbuj zrozumieć co to jest ogień i zobaczysz, jak znakomicie odpręża to oczy – przyda się alarm, bo można się “wtopić” na dłużej
 12. Weź dowolny przedmiot i skoncentruj się tylko na nim i jego cechach – nie myśl o niczym innym – minuta to już duży sukces – to ćwiczenie koncentracji
 13. Poćwicz pamięć – przypomnij sobie miniony dzień, twarz jakiejś osoby, coś czego się uczyłeś, budynki które mijałeś
 14. Pomarz przez 5 minut – wyobraź sobie, że właśnie spełnia się Twoje największe marzenie – to niesamowicie motywuje do działania i przywołuje dobre pomysły na realizacje marzeń
 15. Powiedz komuś coś miłego, powiedz osobie, którą kochasz – Kocham Cię! – to nie zajmie 5 minut! Jeśli nie masz nikogo bliskiego w pobliżu powiedz obcej osobie drobny komplement – np. pani w markecie – “Piękna fryzura” – poprawisz jej humor:) To nic nie kosztuje!!!
 16. Przytul kogoś, pogłaszcz psa, w razie braku kogokolwiek zafunduj sobie automasaż, najlepiej z olejem sezamowym 🙂
 17. Uśmiechnij się, choćby sam do siebie, a najlepiej do kogoś, do kogokolwiek
 18. Zadzwoń do mamy, taty, dawno nie widzianej koleżanki, rodzeństwa, itd;  nie rozgaduj się, po prostu okażesz, że pamiętasz o nich – nie zapomnij o powiedzeniu czegoś miłego – “Śpieszmy się kochać ludzi…
 19. Weź kartkę papieru i przez 5 minut wypisuj:

-wszystkie rzeczy, za które możesz być wdzięczny
-to, co ma dla ciebie dużą wartość, lista wartości
-swoje marzenia
-swoje sukcesy
-swoje mocne strony
-pozytywne cechy partnera lub kogoś innego z najbliższego otoczenia
-plan na następny dzień, tydzień, miesiąc, rok…
-rzeczy, które poprawiają ci humor
Na początku będzie trudno, ale po jakim czasie będzie to bardzo przyjemne i rozwijające, oczywiście nie wszystkie podpunkty w ciągu pięciu minut – wybierz jeden 🙂

 1. Pobaw się – jeśli masz zabawki, to zabawkami, jeśli nie, to użyj wyobraźni – długopis to znakomita rakieta, myszka od komputera może być czołgiem, własne palce też mogą się przydać – kiedy ostatnio to robiłeś?
 2. Zdejmij buty i pomasuj sobie stopy – absurdalne, ale dzięki temu stajemy się zdrowsi, nawet jeśli robi się to 100% amatorsko
 3. Umyj zęby – jak często to robisz i jak długo, umyj je porządnie przez 3-5 minut.
 4. Zamknij oczy i obserwuj własne ciało, swoje odczucia, postaraj się je zlokalizować i nazwać – bardzo ciekawe wyniki… Najlepiej robić to w ciszy i spokoju, nagle poczujesz zapachy i różne sygnały płynące z ciała

Sądzę że w ciągu dnia każdy da radę znaleźć nawet kilka takich wolnych “pięciominutówek” – jeśli będziesz robić coś systematycznie będą efekty, poprawisz choćby odrobinkę swoje życie… to pomysły na zrobienie czegoś dobrego w mniej niż 5 minut – brakiem czasu się nie wytłumaczysz 😉 Jest tylko “mały” haczyk – to działa tylko stosowane systematycznie – jak lekarstwo:)

A teraz wybierz coś z powyższej listy i po prostu to zrób – to zajmie mniej niż 5 minut, przecież masz czas, bo siedzisz przed kompem i to czytasz:) Tylko pamiętaj, aby jutro też wygospodarować AŻ 5 minut.

Albo jeśli nic ci nie odpowiada, to podziel się własnymi pomysłami na poprawę jakości życia w mniej niż 5 minut o choćby odrobinkę  – to też nie zajmie więcej niż 5 minut.

Wszystko osiąga się małymi kroczkami…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.