Bezglutenowy zakwas jaglany

Czas przygotowania:

10 minut + 4 dni Ilość: ok. 350 g

Składniki:

100 g pełnoziarnistego prosa lub pełnoziarnistej mąki jaglanej

150 ml letniej przegotowanej wody

1 łyżeczka soku z kiszonej kapusty (ekologicznej)

1 łyżeczka nierafinowanego cukru trzcinowego na dokarmienie

100 g mąki z pełnoziarnistego prosa

150 ml letniej przegotowanej wody

Przygotowanie:

Proso pełnoziarniste mielemy na mąkę.

Nagrzewamy piekarnik do 100°C, umieszczamy w nim dokładnie umyty i osuszony słoik lub naczynie szklane w którym umieścimy zakwas, pasteryzujemy go przez 15 minut, wyjmujemy, odstawiamy do przestudzenia.

W słoiku umieszczamy zmieloną mąkę i cukier, mieszamy drewnianą łyżką. Letnią wodę mieszamy z sokiem z kiszonej kapusty, takim roztworem zalewamy przygotowaną mąkę, dokładnie mieszamy wyłącznie drewnianą łyżką.

Słoik przykrywamy gazą lub czystą ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce ok. 30°C na 3 dni (u mnie stał w pobliżu grzejnika), aż zacznie się fermentacja, czyli pokażą się bąbelki powietrza.

Każdego dnia mieszamy zakwas.

Czwartego dnia dodajemy kolejną porcję mąki i wody, mieszamy i odstawiamy na 24 godziny.  Przed użyciem zakwas mieszamy, w słoiku pozostawiamy 3 łyżki zakwasu, resztę dodajemy do wypieku chleba. Pozostały zakwas przechowujemy w słoiku delikatnie zakręconym, w lodówce przez tydzień, następnie wyjmujemy, dokarmiamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 h, używamy do pieczenia (im starszy zakwas tym silniejszy)

Wskazówki: Zamiast soku z kiszonej kapusty można użyć soku z cytryny