Świecowanie uszu

Świecowanie uszu, to popularny zabieg medycyny alternatywnej, którego celem jest usunięcie zanieczyszczeń z ucha, a także wyleczenie schorzeń górnych dróg oddechowych. Świecowanie uszu było już znane w starożytnym  Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, jak również w kulturach Azteków i Majów. Obecnie tę metodę czyszczenia uszu stosują Amerykańscy Indianie – Hopi i Cherokce – oraz Indianie z Meksyku.

Świecowanie uszu – na czym polega?

Pacjent kładzie się na boku, a pod głowę ma podłożoną małą poduszkę. Jego głowę przykrywa się papierowym pokrowcem lub ręcznikiem z wyciętym otworem na ucho. Następnie przez kilka minut rozmasowuje się małżowinę uszną, aby pobudzić krążenie. Dzięki temu ucho “się otworzy”, a my poczujemy się zrelaksowani i odprężeni. Lepiej także wchłoną się substancje zawarte w olejkach eterycznych świecy.

Potem rozpala się świecę do świecowania uszu. Jest to specjalna świeca Indian Hopi, która ma postać około 20 cm cienkiej rurki, wykonanej z włókna lnianego, ekstraktu miodowego i wosku pszczelego (czasem jest nasączona również leczniczymi olejkami lub ekstraktami z ziół). Od środka jest wyłożona blaszką, na której zbierają się zanieczyszczenia, wydobywające się z ucha podczas zabiegu, blaszka także zabezpiecza przed spaleniem się świecy do końca.

Świecę umieszcza się w przewodzie słuchowym – wkłada się ją do ucha na głębokość około 1 cm. Potem należy poczekać, aż świeczka wypali się do miejsca, które zabezpiecza przez poparzeniem (dolna część świecy nie ulega spaleniu).

Zabieg świecowania uszu jest mocno wyciszający, najlepiej wykonywać go wieczorem i nie myć tego dnia głowy. Także wizyta na basenie jest niewskazana w ciągu tygodnia po zabiegu.

Świecowanie uszu – efekty

W czasie zabiegu ucho delikatnie się rozgrzewa, ułatwiając wydostanie się zanieczyszczeń. W kanale słuchowym tworzy się podciśnienie (tzw. efekt komina), które zasysa woskowinę. W trakcie zabiegu dochodzi do regulacji ciśnienia w uchu środkowym, a dalej w zatokach. Ponadto lepiej się słyszy, gdyż zostaje udrożniony kanał słuchowy zewnętrzny. Poza tym podczas zabiegu dostarcza się do ucha parę bogatą w substancje lecznicze, pochodzące z miodu czy olejków eterycznych, w związku z tym świecowanie ma mieć też efekt leczniczy.

Świecowanie uszu – wskazania

Świecowanie uszu można wykonać nie tylko w przypadku nadmiaru woskowiny w uszach. Jeżeli często mamy problem z dużą ilością woskowiny lub częstymi infekcjami ucha, powodem może być nadmiar histaminy w organizmie, więcej na ten temat czytaj tutaj. Medycyna alternatywna zaleca świecowanie uszu w przebiegu schorzeń uszu, gardła, nosa. Polecane jest np. w przebiegu zapalenia zatok czy przeziębienia. Ponadto na świecowanie uszu mogą się zdecydować osoby zmagające się z szumami w uszach różnego pochodzenia, a nawet niedosłuchem. Również bóle i zawroty głowy, migreny i zespół przewlekłego zmęczenia są wskazaniem do konchowania uszu.

Świecowanie uszu – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami są obecnie trwające infekcje ucha, stany zapalne w obrębie głowy oraz pęknięta błonia bębenkowa i sączenie się wydzieliny z ucha. Poza tym świecowania nie można wykonać u osób, które mają w uchu jakieś urządzenia, np. aparaty słuchowe lub implanty.

Protokół po zabiegu świecowania uszu.

  1. Do zabiegu ściągamy kolczyki.
  2. Zabezpieczamy uszy i głowę bezpośrednio po wyjściu z gabinetu, w praktyce to oznacza konieczność założenia czapki chroniącej uszy w drodze do domu.
  3. W dzień po zabiegu nie myjemy głowy.
  4. W dzień i noc po zabiegu unikamy przeciągów, otwartych okien.
  5. W ciągu kilku dni po zabiegu uszy będą się intensywnie oczyszczać, nie należy im w tym pomagać. Pomimo, że uszy mogą nas swędzieć, nie wkładamy tam palców, ani niczego innego. Jeżeli nie zastosujemy się do tej wskazówki, zaległa woskowina zamiast opuścić nasz kanał słuchowy, zostanie upchnięta w nim z powrotem.
  6. Przez tydzień po zabiegu nie chodzimy na basen.
  7. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność powtórzenia zabiegu.

Aby umówić się na zabieg, napisz na adres qualitylife.pl@gmail.com