ZABIEGI

Praca ze Świadomością Ciała i łagodna osteopatia.

Ciało ma doskonałą pamięć. Często lepiej od nas pamięta trudne doświadczenia, także te wyparte. Przez lata magazynuje wspomnienia i emocje. Im bardziej intensywne wydarzenie, tym silniejszy ślad w pamięci błon powięziowych, w mięśniach, tkankach itd.

Pomyśl… gdy się stresujesz, stresuje się nie tylko Twój umysł, napinają się mięśnie karku, żuchwy, pocą się dłonie, szybciej bije serce. Czasem gdy doświadczamy bardzo silnych, wręcz traumatycznych wydarzeń trudno nam im sprostać bezpośrednio w tym momencie. Jednak taki szok jest zapamiętywany w tkankach. Gdy odsuwamy zmierzenie się z emocjami, ciało bierze to na siebie. Potem może przypominać o tym przez bóle głowy, bruksizm, problemy układu nerwowego, mięśniowego a nawet kostno-stawowego. Ślady emocjonalne w ciele nazywane są Sankarami, Odciskami Życia. Nieuwolnione mogą powodować wiele dolegliwości, także poważne, a nawet śmiertelne choroby… Istnieje wiele możliwości uwalniania Sankar. Należą do nich: medytacje, medytacje dynamiczne, masaże, ćwiczenia fizyczne i oddechowe, taniec terapeutyczny i wiele, wiele innych. Istnieją także terapie ściśle dedykowane pracy z zamrożonymi w ciele emocjami, są nimi: Terapia Czaszkowo-Krzyżowa, Polarity oraz Life Impressions (tłum. Odciski Życia). Każda z nich ma swoje źródło w Ajurwedzie, najstarszej wiedzy o zdrowiu i harmonii w ciele człowieka.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – inaczej zwana craniosacralną to delikatna, nieinwazyjna  terapia wywodząca się z osteopatii. Za ojców tej terapii uważa się amerykańskich lekarzy osteopatów: Williama Sutherland’a, Franklina Sills’a i Johna Upledger’a. Terapia polega na pracy z ciałem pacjenta, gdzie za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek całego systemu czaszkowo-krzyżowego. Według dr Sutherland’a system ten obejmuje:

 1. fluktuację płynu mózgowo-rdzeniowego
 2. ruchomość ośrodkowego układu nerwowego
 3. wzajemne napięcia układu oponowego
 4. ruchomość kości czaszki
 5. ruch kości krzyżowej

Terapeuta wsłuchuje się w rytm czaszkowy, niezależny rytm w naszym ciele poza oddechem płucnym i pulsem. Jest on bardzo charakterystyczny, odbiera się go jako przypływ i odpływ, podobnie jak fale morza. Ma on swoją jakość, moc i amplitudę. Terapeuta sprawdza gdzie w naszym ciele występują zaburzenia rytmu czaszkowego i uwalnia je stosując konkretne układy terapeutyczne.

Według podejścia biodynamicznego w płynie mózgowo-rdzeniowym zapisany jest nasz wzorzec zdrowia. Jeśli chorujemy, jesteśmy zestresowani, nieregularnie śpimy i źle się odżywiamy nasz organizm nie może dotrzeć do tego wzorca. Za pomocą terapii czaszkowej możemy go ponownie odtworzyć, co często ułatwia samoregulację naszego ciała. Istotą terapii jest nadanie impulsu do samouzdrowienia i powrotu do naturalnej homeostazy.

Polarity to specjalny leczniczy masaż i jednocześnie rodzaj bioterapii. Polarity wyrównuje energię w ciele, wzmacnia je, dzięki czemu ma ono zdolność do regulacji swoich czynności fizjologicznych, relaksuje i dodaje siły życiowej. Jest to masaż biegunowy, polarny to także zabieg ayurvedyjski łączący nakładanie rąk, działanie na punkty witalne i delikatne masowanie. Terapia Polarity oparta jest o wiedzę z zakresu polaryzacji ludzkiego ciała.
Za twórcę terapii Polarity można uznać doktora Stone’a, on jednak oparł tę wiedzę o starożytną naukę. Zabieg polega na zastosowaniu odpowiednich technik manipulacji i ucisku na całym ciele bez konieczności zdejmowania ubrania w celu pozbycia się nieprawidłowości i blokad znajdujących się w różnych miejscach ciała i zrównoważenia energii życiowej. Delikatność dotyku powoduje, że zabieg jest głęboko relaksujący, co sprzyja samoregulacji i regeneracji organizmu. U podstaw tej metody leży założenie, że prawa rządzące Wszechświatem są jedne i te same dla wszystkiego co w nim istnieje, również dla człowieka. Takim prawem jest prawo biegunowości (polarności) w ruchu energii, określające, że energia płynie w kierunku od obszaru pozytywnego (+) – górna część ciała, poprzez neutralny (0) – przepona, do negatywnego (-) – dolna część ciała. Oznacza to, że przepływ energii życiowej w ciele, w komórkach i tkankach jest przyporządkowany naturalnym prawom energii Wszechświata. Energia ta ma swoje źródło i pole, w którym odbywa się ten ruch zgodnie z prawami pulsacji i biegunowości, tworząc wzorzec bezprzewodowej anatomii człowieka. Nierównowaga w przepływie energii poprzez części naszego ciała ma swoje odbicie w zależnościach powięzi, mięśni i organów ciała (tworząc strukturę mięśniowo-szkieletową). Terapeuta, stosując odpowiednie techniki terapeutyczne, dopasowane indywidualnie do potrzeb każdego klienta, umożliwia rozluźnienie blokad i usprawnia przepływ energii we wzorcu. Powoduje to ogólną poprawę zdrowia. Zabieg Polarity jest relaksujący i bezbolesny. To mieszanka masażu i biernej rekreacji ruchowej. Podobnie masaż wibracyjny i metamorficzny pochodzą ze źródeł Ajurwedy i są bardzo wysublimowanymi, fachowymi technikami masażu.

Life Impressions jest to forma łagodnej osteopatii. Terapeuta pracuje się z konkretnym symptomem poprzez pracę z całym ciałem, traktując je jako jedną całość – “płynną świadomość” posiadającą nieskończoną mądrość. Ciało ludzkie jest bardzo inteligentne, dostosowując się do warunków i szukając najoptymalniejszej dla niego struktury. Używając metody Life Impressions, dajemy sobie i innym możliwość przepracowania zapisanych wzorców i schematów oraz lepszego, pełniejszego funkcjonowania.
Ta unikalna metoda powstała w oparciu o medycynę ajurwedyjską, terapię czaszkowo-krzyżową, Polarity, metodę Feldenkraisa i osteopatię.

Wszystkie wyżej wymienione metody mają wspólne pochodzenie oraz sposób podejścia do choroby, jako zaburzenia równowagi. W każdej terapeuta jedynie wspomaga proces uzdrawiania przy naturalnym i samoistnym powrocie pacjenta do zdrowia. Jest świadkiem i poprzez nieoceniającą obecność pozwala pacjentowi samemu dotrzeć do własnej matrycy zdrowia. Należy pamiętać, że są to terapie komplementarne do innych form leczenia. Nie zastąpią one medycyny konwencjonalnej, podawania leków czy leczenia operacyjnego, ale doskonale je uzupełniają.

Szczególne wskazania do terapii:

 • dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych, artretyzm, rwa kulszowa, przewlekłe i powtarzające się urazy
 • choroby autoimmunologiczne, alergie
 • zaburzenia menstruacyjne
 • zaburzenia równowagi
 • bóle głowy i migreny
 • bruksizm, problemy ze stawem skroniowo-żuchwiowym
 • chroniczne zmęczenie
 • nerwobóle
 • stany pourazowe (złamania, skręcenia, zwichnięcia)
 • zaburzenia snu, bezsenność
 • zaburzenia nastroju i przemęczenie
 • obniżenie odporności
 • nerwice
 • autyzm
 • zaburzenia koncentracji
 • stany depresyjne po traumach fizycznych i emocjonalnych

Jakie są przeciwwskazania do terapii?

 • stany wymagające interwencji medycznej (np. zatrucia, gorączka, krwawienia, duszność, złamania, stany zagrożenia życia),
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze,
 • zaawansowana choroba wieńcowa,
 • pierwszy trymestr ciąży, ciąża zagrożona (in vitro, liczne poronienia),
 • aktywne fazy chorób psychicznych,
 • wodogłowie, wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, tętniak mózgu

Jak wygląda zabieg terapii Czaszkowo-Krzyżowej, Polarity oraz Life Impressions?

Zabiegi odbywają się w atmosferze komfortu i bezpieczeństwa. Podczas zabiegu klient jest w ubraniu, często przykryty kocem. Nie powinien mieć na sobie biżuterii, spinek we włosach i dużej ilości makijażu. Zabieg trwa ok 1.5 h. Podczas sesji terapeutycznych większość pacjentów zasypia lub zapada w stan głębokiego relaksu. Część osób na bieżąco relacjonuje wrażenia: przechodzące prądy ciepła, zimna, mrowienie, ucisk wewnątrz czaszki, szumy, ruchy kości, ciągnięcie skóry itp.,  – co świadczy o uwolnieniach emocjonalnych. Wszyscy zaraz po zabiegu odczuwają pewne zmiany w swoim stanie, jeśli nie całkowitą poprawę (np. brak bólu), to przynajmniej uczucie odprężenia, rozleniwienia i zrelaksowania. Po zabiegu klient może czuć się ospały. Należy zapewnić sobie odpowiedni czas na wrócenie do rytmu dnia. Zwyczajowo przyjmuje się, że do 48 godzin po sesji mogą zachodzić w ciele pewne procesy i warto zwrócić na siebie szczególną uwagę.

Masaż motylkowy- inaczej masaż Dotyk Motyla to odmiana masażu całego ciała, którego głównym celem jest integracja całego organizmu jak i uwolnienie od napięcia mięśniowego i traumy. Stosowany jest m.in. w przypadku: przewlekłych chorób, nerwic i nadpobudliwości (ADHD), nadmiernego napięcia mięśniowego,  nadwrażliwości dotykowej (szczególnie zalecany u autystów),  zmęczenia, depresji, bólach, chorobie nowotworowej i w okresie rekonwalescencji jak i również u osób zdrowych chcących utrzymywać swoje zdrowie. Zdarza się, że po masażu motylkowym znikają chroniczne bóle pleców i inne dolegliwości, z którymi współczesna medycyna zaleca się pogodzić, ponieważ nie ma na nie lekarstwa.

Masaż motylkowy pomaga w pozbyciu się stresu i traumy poporodowej u Dziecka i Mamy.
Wykonywany po porodzie oraz przez pierwsze 3 miesiące życia może uwolnić od obciążenia trudnego porodu. U małych dzieci korzystnie wpływa na rytm spania, jedzenia, odruch ssania, pracy układów: trawiennego, ruchu i innych. Uspokaja i wycisza. Pomaga w prawidłowym rozwoju.
Ze względu na duże właściwości relaksujące Masaż Motylkowy jest doskonały dla osób zapracowanych, żyjącym w ciągłym pośpiechu gdyż wspaniale rozluźnia oraz przywraca kontakt z ciałem i oddechem, integruje.
Masaż jest polecany przede wszystkim osobom chcącym świadomie pracować z okresem ciąży – zarówno ze strony Mamy jak i Dziecka.
 
Masaż motylkowy warto robić kiedy:
 • przygotowujesz się do ciąży – masaż rozluźnia ciało i przygotowuje do przyjęcia Nowego Życia, szczególnie gdy ciało zostało zablokowane po poronieniu, usunięciu ciąży czy przemocy fizycznej itp.
 • przygotowujesz się do porodu
 • w trakcie ciąży i po porodzie, szczególnie jeśli obecny był stres, napięcia, towarzyszące problemy rodzinne czy zawodowe
 • poród fizjologiczny był trudny lub było cesarskie cięcie
 • pobyt w szpitalu był stresujący
 • oddzielono Mamę i Dziecko, miał miejsce silny stres poporodowy Dziecka
 • pojawiła się depresja poporodowa Mamy

Masaż Motylkowy jest także bardzo pomocny, gdy:

 • w Twoim życiu miało miejsce nadużycie fizyczne
 • masz wrażenie lub wiesz, że jesteś niechcianym dzieckiem – masaż jest bardzo pomocny dla dzieci adoptowanych
 • były inne bolesne sytuacje życiowe
 • poszukujesz wewnętrznej równowagi i spokoju
 • potrzebujesz rozluźnienia chronicznych napięć ciała
 • w rehabilitacji dziecka 
 • gdy chcesz uwolnić napięcia mięśniowe obecne w ciele

Masaż Metamorficzny to  punktowa praca terapeutyczna wzdłuż refleksów kręgosłupa na stopach.  Założeniem terapii metamorficznej jest, że korespondują one z pamięcią okresu płodowego człowieka. Praca terapeutyczna obejmuje uformowane wówczas struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne.  Terapeuta pracuje z okresem płodowym, zakładając że wydarzenia z tego okresu mają bardzo istotny wpływ na człowieka – jego potencjał, rozwój i poczucie szczęścia.

Poprzez delikatne rozluźnianie refleksów kręgosłupa na stopach można zmienić określone cechy, wydarzenia czy emocje uformowane w przeszłości i uwolnić je. Podczas zabiegu dochodzi do odblokowania energii życiowej, zahamowanej na skutek różnych doświadczeń w okresie płodowym/porodu. 

Trudne doświadczenia, będące wskazaniem do terapii to zarówno te ze sfery fizycznej ( trudne ułożenia porodowe, farmakologiczne i medyczne wspomaganie porodu, silny stres porodowy, zatrzymanie akcji serca noworodka etc) jak również całokształt sytuacji rodzinnej, która towarzyszy dziecku w pierwszych miesiącach życia (stres matki, niechciana ciąża, konflikty rodziców etc)

Dla kogo jest masaż metamorficzny:

 • poporodowa praca z dziećmi
 • przygotowanie kobiety w ciąży do porodu oraz po porodzie
 • praca z dorosłymi w celu uwolnienia trudnych doświadczeń z okresu poczęcia, płodowego oraz porodu

Efekty terapii:

 • wzrost wewnętrznego potencjału
 • integracja organizmu, poczucie większej równowagi
 • usprawnienie pracy narządów wewnętrznych i ich współpracy ze sobą
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa i głowy
 • relaks, ukojenie
 • poczucie uwolnienia od ciężaru trudnych doświadczeń

Masaż Motylkowy i Metamorficzny jest wykonywany na w lekkim, wygodnym ubraniu. Trwają około godziny (w przypadku dzieci krócej).
Mogą być stosowane jako pojedyncze zabiegi rozluźniające i integrujące świadomość ciała i oddechu lub jako seria służąca głębokiej transformacji osobistej jak i rehabilitacji.

Specjalistyczne Zabiegi Ajurwedyjskie

Masaże stanowią jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zaliczają się do najstarszej sztuki medycznej… (czytaj więcej)